Popraw jakość snu

Kluczową przyczyną zaburzeń snu jest niedobór serotoniny. Na ogół właśnie z tego powodu osoby dotknięte depresją cierpią na bezsenność oraz inne zaburzenia snu (np. nadmierna senność – ok. 15% chorych, gł. spotykana u dotkniętych depresją maniakalną).

To właśnie z serotoniny mózg produkuje melatoninę warunkującą właściwy przebieg cyklu snu i czuwania. Prawidłowy sen poprawia samopoczucie, wzmaga energię i dodaje wytrwałości w codziennych zmaganiach, a przede wszystkim zbawiennie oddziałuje na stan emocjonalno-psychiczny.

(zdjecie)

Oto kilka wskazówek dla tych, którzy „nie mogą zasnąć” lub budzą się w nocy i chcą polepszyć jakość snu:

1. Przestrzeganie stałej pory snu

Przez wielu niedoceniane udawanie się do łóżka o tej samej porze każdego dnia bez pomijania świąt, urlopu, weekendów, z czasem staje się nawykiem i ułatwia zasypianie.

2. Relaks przed spoczynkiem

Medytacja, spokojna muzyka czy kąpiel to tylko niektóre sposoby, które przed snem pozwalają na wyciszenie się wpływające zwrotnie na niwelowanie gonitwy myśli, czy roztrząsania problemów.

3. Wystrzeganie się nikotyny, kofeiny i alkoholu

Nikotyna i kofeina mają silne właściwości pobudzające dlatego należy unikać ich spożywania przynajmniej wieczorem. Natomiast alkohol, choć w wielu przypadka ułatwia zasypianie, powoduje budzenie się w nocy utrudniając przy tym ponowne zasypianie.

4. Zapewnienie właściwych warunków snu

Podstawowym warunkiem komfortu w tym aspekcie jest wygodny materac, odpowiednie zaciemnienie pomieszczenia oraz właściwa temperatura.

5. Aktywność fizyczna

Każdy wysiłek fizyczny, w szczególności ten na świeżym powietrzu, wpływa pozytywnie na sen. Należy jednak wstrzymywać się od ćwiczeń na trzy do czterech godzin przed snem ze względu na nadmierne pobudzenie utrudniające zasypianie.

6. Uzdrawiające relacje

Dbałość o relacje z bliskimi nam osobami jest bardzo znamienne w zapobieganiu i leczeniu depresji. Podobnie należy postrzegać rozwój osobisty i związane z nim nieodzownie wyznaczanie celów, które pozwalają na odnalezienie sensu w życiu oraz wstanie z łóżka nawet po nieprzespanej nocy.

 


Literatura:

  • Bilikiewicz, A. (2003). Psychiatria. Podręcznik dla studentów medycyny. Warszawa: PZWL
  • Pużyński, S. (2009). Depresja i zaburzenia afektywne. Warszawa: PZWL
  • Mitchell, D., Michael, B. S. (2008). Czego nie dowiesz się o depresji od swojego lekarza. Warszawa: Mada

Autor: Kamila Bukowska, data publikacji: 2015-06-08

Ocena: 5.00, liczba głosów: 107

Czy podobał Ci się ten artykul? tak nie

Najnowsze artykuły:


08lut

Bulimia - od objadania się do lęku przed przytyciem

Poczucie, że spożywanie jedzenia wymyka się spod kontroli a Twoje myśli skupiają się jedynie na walce o zgrabną sylwetkę to znak, że warto spojrzeć na problem z innej strony niż dotąd.
30paz

Gdzie zaczyna się przemoc?

Znęcanie psychiczne i agresja fizyczna wobec dzieci jako główne formy przemocy rodzinnej. Jak rozpoznać przejawy przemocy domowej?
12paz

Kiedy syndrom DDA rządzi życiem

Jakie są następstwa dorastania w rodzinie z problemem alkoholowym? Jakich trudności, w życiu dorosłym może doświadczać osoba, którą dotknął ten problem?
12wrz

Objawy schizofrenii

Jak rozpoznać symptomy schizofrenii? Kto najczęściej choruje na schizofrenię?
04wrz

Olej lniany na zdrowie psychiczne

Patrząc na skład nabywanych przez nas produktów, można pokusić się o stwierdzenie, że dieta współczesnego człowieka znacząco odbiega od pojęcia „zdrowe odżywianie”.
08cze

Popraw jakość snu

Zaburzenia snu negatywnie wpływają na nasze funkcjonowanie. Poznaj kilka wskazówek, które polepszą jakość Twojego snu.