Popraw jakość snu

Kluczową przyczyną zaburzeń snu jest niedobór serotoniny. Na ogół właśnie z tego powodu osoby dotknięte depresją cierpią na bezsenność oraz inne zaburzenia snu (np. nadmierna senność – ok. 15% chorych, gł. spotykana u dotkniętych depresją maniakalną).

To właśnie z serotoniny mózg produkuje melatoninę warunkującą właściwy przebieg cyklu snu i czuwania. Prawidłowy sen poprawia samopoczucie, wzmaga energię i dodaje wytrwałości w codziennych zmaganiach, a przede wszystkim zbawiennie oddziałuje na stan emocjonalno-psychiczny.

(zdjecie)

Oto kilka wskazówek dla tych, którzy „nie mogą zasnąć” lub budzą się w nocy i chcą polepszyć jakość snu:

1. Przestrzeganie stałej pory snu

Przez wielu niedoceniane udawanie się do łóżka o tej samej porze każdego dnia bez pomijania świąt, urlopu, weekendów, z czasem staje się nawykiem i ułatwia zasypianie.

2. Relaks przed spoczynkiem

Medytacja, spokojna muzyka czy kąpiel to tylko niektóre sposoby, które przed snem pozwalają na wyciszenie się wpływające zwrotnie na niwelowanie gonitwy myśli, czy roztrząsania problemów.

3. Wystrzeganie się nikotyny, kofeiny i alkoholu

Nikotyna i kofeina mają silne właściwości pobudzające dlatego należy unikać ich spożywania przynajmniej wieczorem. Natomiast alkohol, choć w wielu przypadka ułatwia zasypianie, powoduje budzenie się w nocy utrudniając przy tym ponowne zasypianie.

4. Zapewnienie właściwych warunków snu

Podstawowym warunkiem komfortu w tym aspekcie jest wygodny materac, odpowiednie zaciemnienie pomieszczenia oraz właściwa temperatura.

5. Aktywność fizyczna

Każdy wysiłek fizyczny, w szczególności ten na świeżym powietrzu, wpływa pozytywnie na sen. Należy jednak wstrzymywać się od ćwiczeń na trzy do czterech godzin przed snem ze względu na nadmierne pobudzenie utrudniające zasypianie.

6. Uzdrawiające relacje

Dbałość o relacje z bliskimi nam osobami jest bardzo znamienne w zapobieganiu i leczeniu depresji. Podobnie należy postrzegać rozwój osobisty i związane z nim nieodzownie wyznaczanie celów, które pozwalają na odnalezienie sensu w życiu oraz wstanie z łóżka nawet po nieprzespanej nocy.

 


Literatura:

  • Bilikiewicz, A. (2003). Psychiatria. Podręcznik dla studentów medycyny. Warszawa: PZWL
  • Pużyński, S. (2009). Depresja i zaburzenia afektywne. Warszawa: PZWL
  • Mitchell, D., Michael, B. S. (2008). Czego nie dowiesz się o depresji od swojego lekarza. Warszawa: Mada

Autor: Kamila Bukowska, data publikacji: 2015-06-08

Ocena: 5.00, liczba głosów: 110

Czy podobał Ci się ten artykul? tak nie

Najnowsze artykuły:


16maj

Rodzicielstwo bez stresu: Wskazówki dla rodziców

Poznaj praktyczne wskazówki, jak radzić sobie ze stresem w rodzicielstwie. Dowiedz się, jak ustalać priorytety, szukać wsparcia, zarządzać czasem i praktykować techniki relaksacyjne, aby uczynić rodzicielstwo bardziej satysfakcjonującym.
06maj

Sztuka asertywności: Jak mówić "nie" bez poczucia winy

Naucz się sztuki asertywności i dowiedz się, jak mówić 'nie' bez poczucia winy. Poznaj praktyczne strategie wyrażania swoich granic i potrzeb w sposób jasny, empatyczny i pewny siebie.
25kwi

Zarządzanie konfliktami w relacjach osobistych

Skuteczne zarządzanie konfliktami jest kluczowe dla utrzymania zdrowych i satysfakcjonujących relacji. Dowiedz się, jak skutecznie zarządzać konfliktami w relacjach osobistych. Poznaj strategie, które mogą pomóc w zarządzaniu konfliktami w relacjach osobistych.
11kwi

Jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym

Zarządzaj wypaleniem zawodowym z naszym przewodnikiem. Poznaj metody rozpoznawania symptomów, zarządzania stresem, ustalania realistycznych celów i dbania o równowagę między życiem zawodowym a prywatnym.
20mar

Jak wspierać bliskich zmagających się z depresją

Odkryj, jak wspierać bliskich zmagających się z depresją. Przeczytaj o aktywnym słuchaniu, edukacji, zachęcaniu do profesjonalnej pomocy i innych skutecznych sposobach wsparcia.
19sty

Jak radzić sobie ze stresem w codziennym życiu

Dowiedz się, jak skutecznie radzić sobie ze stresem w codziennym życiu. Poznaj techniki relaksacyjne, zarządzanie czasem, zdrową dietę i inne sprawdzone strategie.