Jak wspierać bliskich zmagających się z depresją

Depresja to poważne zaburzenie psychiczne, które może wpływać na każdą sferę życia osoby nią dotkniętej. Wsparcie bliskich jest niezwykle ważne dla osób zmagających się z depresją. Oto kilka skutecznych sposobów, jak można pomóc osobie w depresji, oparte na badaniach naukowych.

1. Słuchaj uważnie

Aktywne słuchanie: Słuchanie to jedno z najważniejszych narzędzi, które można wykorzystać, aby wesprzeć osobę z depresją. Uważne i empatyczne słuchanie pozwala bliskiej osobie poczuć się zrozumianą i nieosądzaną. Unikaj dawania rad, zamiast tego skup się na okazaniu wsparcia emocjonalnego (Rogers, 1951).

Słuchaj sercem – to naprawdę ma znaczenie.

2. Edukuj się

Zrozumienie, czym jest depresja, jakie są jej objawy i jak wpływa na życie osoby nią dotkniętej, jest kluczowe. Edukacja pozwala lepiej zrozumieć, przez co przechodzi bliska osoba, i pomaga unikać niewłaściwych reakcji, które mogą pogorszyć jej stan (Corrigan et al., 2001).

3. Zachęcaj do profesjonalnej pomocy

Jednym z najważniejszych kroków, jakie można podjąć, jest zachęcenie bliskiej osoby do skorzystania z profesjonalnej pomocy. Depresja często wymaga interwencji specjalistów – psychologów, psychoterapeutów lub psychiatrów. Możesz pomóc w znalezieniu odpowiedniego specjalisty i wesprzeć w procesie leczenia (Cuijpers et al., 2008).

Profesjonalna pomoc to klucz do wyjścia z mroku.

4. Oferuj praktyczną pomoc

Codzienne zadania mogą być przytłaczające dla osoby z depresją. Oferowanie pomocy w prostych czynnościach, takich jak zakupy, sprzątanie czy gotowanie, może znacznie odciążyć bliską osobę i poprawić jej samopoczucie (Wilkinson, 1994).

5. Bądź cierpliwy

Depresja to choroba, która wymaga czasu do wyleczenia. Ważne jest, aby być cierpliwym i wyrozumiałym, nawet jeśli poprawa jest wolna. Regularne wsparcie i obecność są kluczowe dla osoby w depresji (National Institute of Mental Health, 2018).

Cierpliwość i wyrozumiałość są fundamentem wsparcia.

6. Unikaj oceniania i minimalizowania problemu

Unikaj komentarzy typu „weź się w garść” lub „inni mają gorzej”. Takie uwagi mogą sprawić, że osoba z depresją poczuje się niezrozumiana i jeszcze bardziej osamotniona. Zamiast tego, okazuj zrozumienie i współczucie (Joiner et al., 1999).

7. Utrzymuj regularny kontakt

Regularny kontakt z bliską osobą może pomóc jej poczuć się mniej samotną i izolowaną. Wspólne spędzanie czasu, nawet jeśli to tylko krótkie rozmowy, może przynieść dużą ulgę i poprawić nastrój (Perlman & Peplau, 1981).

Twoja obecność ma ogromne znaczenie.

Podsumowanie

Wsparcie bliskich odgrywa kluczową rolę w procesie zdrowienia osoby z depresją. Uważne słuchanie, edukacja, zachęcanie do profesjonalnej pomocy, oferowanie praktycznej pomocy, cierpliwość, unikanie oceniania oraz utrzymywanie regularnego kontaktu to działania, które mogą znacząco pomóc. Pamiętaj, że każda mała rzecz, którą zrobisz, ma znaczenie i może przyczynić się do poprawy stanu bliskiej osoby.


  • Corrigan, P. W., & Watson, A. C. (2001). Understanding the impact of stigma on people with mental illness. World Psychiatry, 1(1), 16-20.
  • Cuijpers, P., van Straten, A., Schuurmans, J., van Oppen, P., Hollon, S. D., & Andersson, G. (2008). Psychotherapy for chronic major depression and dysthymia: a meta-analysis. Clinical Psychology Review, 28(4), 531-551.
  • Joiner, T. E., Coyne, J. C., & Blalock, J. A. (1999). The interactional nature of depression: Advances in interpersonal approaches. American Psychological Association.
  • National Institute of Mental Health. (2018). Depression. Retrieved from https://www.nimh.nih.gov/health/topics/depression/index.shtml.
  • Perlman, D., & Peplau, L. A. (1981). Toward a social psychology of loneliness. Personal Relationships, 3, 31-56.
  • Rogers, C. R. (1951). Client-centered therapy: Its current practice, implications, and theory. Houghton Mifflin.
  • Wilkinson, R. (1994). Low pay, poverty and mental health: Policy options for increasing income security. Social Science & Medicine, 38(2), 187-195.

Autor: Kamila Bukowska, data publikacji: 2024-03-20

Ocena: 5.00, liczba głosów: 2

Czy podobał Ci się ten artykul? tak nie

Najnowsze artykuły:


16maj

Rodzicielstwo bez stresu: Wskazówki dla rodziców

Poznaj praktyczne wskazówki, jak radzić sobie ze stresem w rodzicielstwie. Dowiedz się, jak ustalać priorytety, szukać wsparcia, zarządzać czasem i praktykować techniki relaksacyjne, aby uczynić rodzicielstwo bardziej satysfakcjonującym.
06maj

Sztuka asertywności: Jak mówić "nie" bez poczucia winy

Naucz się sztuki asertywności i dowiedz się, jak mówić 'nie' bez poczucia winy. Poznaj praktyczne strategie wyrażania swoich granic i potrzeb w sposób jasny, empatyczny i pewny siebie.
25kwi

Zarządzanie konfliktami w relacjach osobistych

Skuteczne zarządzanie konfliktami jest kluczowe dla utrzymania zdrowych i satysfakcjonujących relacji. Dowiedz się, jak skutecznie zarządzać konfliktami w relacjach osobistych. Poznaj strategie, które mogą pomóc w zarządzaniu konfliktami w relacjach osobistych.
11kwi

Jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym

Zarządzaj wypaleniem zawodowym z naszym przewodnikiem. Poznaj metody rozpoznawania symptomów, zarządzania stresem, ustalania realistycznych celów i dbania o równowagę między życiem zawodowym a prywatnym.
20mar

Jak wspierać bliskich zmagających się z depresją

Odkryj, jak wspierać bliskich zmagających się z depresją. Przeczytaj o aktywnym słuchaniu, edukacji, zachęcaniu do profesjonalnej pomocy i innych skutecznych sposobach wsparcia.
19sty

Jak radzić sobie ze stresem w codziennym życiu

Dowiedz się, jak skutecznie radzić sobie ze stresem w codziennym życiu. Poznaj techniki relaksacyjne, zarządzanie czasem, zdrową dietę i inne sprawdzone strategie.