Olej lniany na zdrowie psychiczne

Patrząc na skład nabywanych przez nas produktów, dostępnych w sklepach na wyciągnięcie ręki, można pokusić się o stwierdzenie, że dieta współczesnego człowieka znacząco odbiega od pojęcia „zdrowe odżywianie”.

Ulubione produkty często są przetworzone i „uzupełnione” różnorakimi substancjami chemicznymi. Terminy przydatności liczone są nawet w latach. Żywność zachęca kolorem i smakiem, do którego przywykliśmy już tak bardzo, że naturalne produkty i przyprawy wydają się mniej atrakcyjne.

Oliwa z oliwek

Kilka słów o tłuszczach

Najbardziej pożądanymi dla naszego organizmu tłuszczami są tzw. Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe (NNKT; jednonienasycone i wielonienasycone). Ze względu na to, że organizm człowieka nie jest w stanie sam ich wyprodukować istotne jest by odpowiednio wzbogacić dietę. Za jedne z najważniejszych NNKT uznaje się omega-3 i omega-6. Utrzymanie właściwych proporcji tych kwasów jest warunkiem zachowania zdrowia psychicznego i fizycznego. Niestety w naszej diecie na ogół przeważają kwasy nasycone i omega-6. Prowadzi to do powstawania i rozwoju wielu chorób.

Zbawienne właściwości oleju lnianego

Olej lniany obfituje w pożądane przez nasz organizm kwasy omega-3. Należy jednak pamiętać o wrażliwości NNKT na światło i temperaturę. Wszelkiego rodzaju zbiegi związane z przetwarzaniem termicznym mogą prowadzić do powstawiania związków szkodliwych dla zdrowia. Olej lniany powinien być przechowywany w temperaturze 4-10°C, w butelce z ciemnego szkła. Obwarowania te dotyczą także fabrycznie zabezpieczonego produktu podczas przechowywania w sklepie. Należy także uważnie sprawdzać skład proponowanego nam oleju bowiem błędne okazuje się myślenie, że każda butelka specyfiku pod tą nazwą wpływa korzystnie na nasze zdrowie. Bardzo często zawarty w niej olej zawiera kwasy tłuszczowe omega-3 (kwas linolenowy) i omega-6 (kwas linolowy)w niewłaściwych proporcjach. Na rynku dostępnych jest wiele specyfików, w których zawartość niekorzystnych kwasów tłuszczowych omega-6 sięga nawet 70% a ilość kwasu omega-3 jest śladowa. Analizując skład widniejący na etykiecie produktu zauważa się spore rozbieżności w zawartości omega-3 w oleju lnianym proponowanym przez różnych producentów. Najcenniejszy dla organizmu będzie olej lniany wysokolinolenowy tzn. taki, który zawiera minimum 50% OMEGA-3, nieoczyszczony, tłoczony na zimno. Najlepiej wybrać produkt „świeży” biorąc pod uwagę datę produkcji umieszczoną na butelce (przydatność do spożycia ok. 2-3 miesiące od daty produkcji; po otwarciu zawartość butelki należy spożyć w ciągu trzech tygodni).

Olejn lniany

Olej lniany wspomaga zdrowie psychiczne i prawidłowe działanie układ nerwowego.

Właściwości oleju lnianego mają znamienny wpływ na przenoszenie impulsów nerwowych i zmniejszenie liczby uszkodzonych nerwów. Zawarte w nim kwasy tłuszczowe znajdują zastosowanie w przeciwdziałaniu i walce z chorobami takimi jak stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona czy zwyrodnieniowa choroba układu nerwowego. Ponadto należy podkreślić, że nasz mózg w ponad 60% zbudowany jest z tłuszczów. Kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3 są także niezbędne w budowie serotoniny nazywanej „hormonem szczęścia”. Oczywiste jest więc, że zaburzenie równowagi nienasyconych kwasów tłuszczowych nie pozostaje bez wpływu na stan psychiczny człowieka. Deficyty w tym obszarze powodują stany depresyjne, zaburzenia nastoju czy koncentracji.

 

Ponadto olej lniany (tłoczony na zimno, nieoczyszczony) wspomaga m.in. :

  • układ krążenia (obniżenie poziomu „złego” cholesterolu)
  • układ trawienny (m.in. stany zapalne jelit)
  • choroby reumatyczne
  • polepszenie stanu zdrowia skóry (np. egzema, łuszczyca, trądzik różowaty, poparzenia słoneczne) oraz poprawa kondycji włosów i paznokci

Literatura:

  • Harper, Ch. R., Jacobson, T. A. (2002).Tłuszcze życia. Rola kwasów tłuszczowych omega – 3 w zapobieganiu chorobie niedokrwiennej serca. JAMA- PL
  • Moszczyński, P.: „Rola kwasów tłuszczowych w zachowaniu zdrowia człowieka”. Lider 1/2004 str. 3 – 7
  • Woźniak, A. (2013). Oleje kluczem do zdrowia Kalisz 2013 Wydawnictwo Idea Sp. z o.o.
  • Ziemlański, Ś., Budzyńska – Topolowska, J. (1991). Tłuszcze pożywienia i lipidy ustrojowe. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN

Autor: Kamila Bukowska, data publikacji: 2015-09-04

Ocena: 5.00, liczba głosów: 84

Czy podobał Ci się ten artykul? tak nie

Najnowsze artykuły:


08lut

Bulimia - od objadania się do lęku przed przytyciem

Poczucie, że spożywanie jedzenia wymyka się spod kontroli a Twoje myśli skupiają się jedynie na walce o zgrabną sylwetkę to znak, że warto spojrzeć na problem z innej strony niż dotąd.
30paz

Gdzie zaczyna się przemoc?

Znęcanie psychiczne i agresja fizyczna wobec dzieci jako główne formy przemocy rodzinnej. Jak rozpoznać przejawy przemocy domowej?
12paz

Kiedy syndrom DDA rządzi życiem

Jakie są następstwa dorastania w rodzinie z problemem alkoholowym? Jakich trudności, w życiu dorosłym może doświadczać osoba, którą dotknął ten problem?
12wrz

Objawy schizofrenii

Jak rozpoznać symptomy schizofrenii? Kto najczęściej choruje na schizofrenię?
04wrz

Olej lniany na zdrowie psychiczne

Patrząc na skład nabywanych przez nas produktów, można pokusić się o stwierdzenie, że dieta współczesnego człowieka znacząco odbiega od pojęcia „zdrowe odżywianie”.
08cze

Popraw jakość snu

Zaburzenia snu negatywnie wpływają na nasze funkcjonowanie. Poznaj kilka wskazówek, które polepszą jakość Twojego snu.