Olej lniany na zdrowie psychiczne
Patrząc na skład nabywanych przez nas produktów, dostępnych w sklepach na wyciągnięcie ręki, można pokusić się o stwierdzenie, że dieta współczesnego człowieka znacząco odbiega od pojęcia „zdrowe odżywianie”.
Ulubione produkty często są przetworzone i „uzupełnione” różnorakimi substancjami chemicznymi. Terminy przydatności liczone są nawet w latach. Żywność zachęca kolorem i smakiem, do którego przywykliśmy już tak bardzo, że naturalne produkty i przyprawy wydają się mniej atrakcyjne.
Kilka słów o tłuszczach
Najbardziej pożądanymi dla naszego organizmu tłuszczami są tzw. Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe (NNKT; jednonienasycone i wielonienasycone). Ze względu na to, że organizm człowieka nie jest w stanie sam ich wyprodukować istotne jest by odpowiednio wzbogacić dietę. Za jedne z najważniejszych NNKT uznaje się omega-3 i omega-6. Utrzymanie właściwych proporcji tych kwasów jest warunkiem zachowania zdrowia psychicznego i fizycznego. Niestety w naszej diecie na ogół przeważają kwasy nasycone i omega-6. Prowadzi to do powstawania i rozwoju wielu chorób.
Zbawienne właściwości oleju lnianego
Olej lniany obfituje w pożądane przez nasz organizm kwasy omega-3. Należy jednak pamiętać o wrażliwości NNKT na światło i temperaturę. Wszelkiego rodzaju zbiegi związane z przetwarzaniem termicznym mogą prowadzić do powstawiania związków szkodliwych dla zdrowia. Olej lniany powinien być przechowywany w temperaturze 4-10°C, w butelce z ciemnego szkła. Obwarowania te dotyczą także fabrycznie zabezpieczonego produktu podczas przechowywania w sklepie. Należy także uważnie sprawdzać skład proponowanego nam oleju bowiem błędne okazuje się myślenie, że każda butelka specyfiku pod tą nazwą wpływa korzystnie na nasze zdrowie. Bardzo często zawarty w niej olej zawiera kwasy tłuszczowe omega-3 (kwas linolenowy) i omega-6 (kwas linolowy)w niewłaściwych proporcjach. Na rynku dostępnych jest wiele specyfików, w których zawartość niekorzystnych kwasów tłuszczowych omega-6 sięga nawet 70% a ilość kwasu omega-3 jest śladowa. Analizując skład widniejący na etykiecie produktu zauważa się spore rozbieżności w zawartości omega-3 w oleju lnianym proponowanym przez różnych producentów. Najcenniejszy dla organizmu będzie olej lniany wysokolinolenowy tzn. taki, który zawiera minimum 50% OMEGA-3, nieoczyszczony, tłoczony na zimno. Najlepiej wybrać produkt „świeży” biorąc pod uwagę datę produkcji umieszczoną na butelce (przydatność do spożycia ok. 2-3 miesiące od daty produkcji; po otwarciu zawartość butelki należy spożyć w ciągu trzech tygodni).
Olej lniany wspomaga zdrowie psychiczne i prawidłowe działanie układ nerwowego.
Właściwości oleju lnianego mają znamienny wpływ na przenoszenie impulsów nerwowych i zmniejszenie liczby uszkodzonych nerwów. Zawarte w nim kwasy tłuszczowe znajdują zastosowanie w przeciwdziałaniu i walce z chorobami takimi jak stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona czy zwyrodnieniowa choroba układu nerwowego. Ponadto należy podkreślić, że nasz mózg w ponad 60% zbudowany jest z tłuszczów. Kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3 są także niezbędne w budowie serotoniny nazywanej „hormonem szczęścia”. Oczywiste jest więc, że zaburzenie równowagi nienasyconych kwasów tłuszczowych nie pozostaje bez wpływu na stan psychiczny człowieka. Deficyty w tym obszarze powodują stany depresyjne, zaburzenia nastoju czy koncentracji.
Ponadto olej lniany (tłoczony na zimno, nieoczyszczony) wspomaga m.in. :
- układ krążenia (obniżenie poziomu „złego” cholesterolu)
- układ trawienny (m.in. stany zapalne jelit)
- choroby reumatyczne
- polepszenie stanu zdrowia skóry (np. egzema, łuszczyca, trądzik różowaty, poparzenia słoneczne) oraz poprawa kondycji włosów i paznokci
Literatura:
- Harper, Ch. R., Jacobson, T. A. (2002).Tłuszcze życia. Rola kwasów tłuszczowych omega – 3 w zapobieganiu chorobie niedokrwiennej serca. JAMA- PL
- Moszczyński, P.: „Rola kwasów tłuszczowych w zachowaniu zdrowia człowieka”. Lider 1/2004 str. 3 – 7
- Woźniak, A. (2013). Oleje kluczem do zdrowia Kalisz 2013 Wydawnictwo Idea Sp. z o.o.
- Ziemlański, Ś., Budzyńska – Topolowska, J. (1991). Tłuszcze pożywienia i lipidy ustrojowe. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN