Czy letnie zauroczenie może przetrwać?

Któż z nas nie przeżył wakacyjnej miłości przynajmniej raz w życiu lub kto nie chciałby jej doświadczyć? A ilu pamięta jak bardzo chciało ją zatrzymać, patrząc kiedy odchodzi prawie tak nagle jak przyszła? Często, po wspólnych chwilach owocnych w uniesienia i plany na przyszłość, pozostaje tęsknota.

Letnie zauroczenie

Czy wakacyjny romans może przetrwać?

Na ogół wakacyjnej miłości nie udaje się przetrwać próby czasu. Rodzi się w specyficznych warunkach swobody, relaksu oraz braku obowiązków i często nie ma szans na rozwój w obliczu codzienności. Wakacyjna miłość obfituje w dużą dozę namiętności, która wiąże się ze wzmożonym pragnieniem oraz dążeniem do bliskości fizycznej. Niestety jej nadrzędną cechą jest tendencja zarówno do szybkiego tempa wzrostu jak i nagłego spadku. Wakacyjna namiętność zazwyczaj gaśnie wraz z końcem czasu przeznaczonego na wakacje.

Oczywiście bywa tak, że znajomość tego typu przekształca się w głęboką relację. Dzieje się tak w stosunkowo niewielkiej ilości przypadków. Wiele zależy od tego, czego aktualnie poszukują partnerzy relacji i czy w swoich oczekiwaniach znajdują wspólną płaszczyznę. Jednak wchodzenie w relacje z założeniem, że stworzymy stały związek jest tak samo krzywdzące jak zakładanie, że ta relacja musi się skończyć wraz z końcem urlopu. Może najlepszym rozwiązaniem jest brak gotowego scenariusza tworzącego się w naszej głowie?

Letnie zauroczenie

Bolesne konsekwencje wakacyjnych romansów. Jak ich uniknąć?

Na cierpienie narażeni jesteśmy szczególnie wtedy, gdy nasze potrzeby wpływają na to w jaki sposób odbieramy intencje innych. Jeśli np. odczuwamy ogromną potrzebę zbudowania stałego związku, zarówno nasze działania jak i oczekiwania ukierunkowane są na to by wakacyjny romans przetrwał jak najdłużej. Możemy wtedy odbierać intencje innych w zniekształcony sposób. Pragnienie zbudowania stałego związku za wszelką cenę może uniemożliwiać odbiór sygnałów wysyłanych przez partnera. W unikaniu dotkliwych konsekwencji romansu pomocne jest uświadomienie sobie, że choć nawiązywanie relacji na ogół wiąże się z różnego rodzaju oczekiwaniami, nie koniecznie są one takie same. Czasem bywa tak, że ktoś próbuje osiągnąć swoje cele poprzez składanie fałszywych obietnic. Często jednak sami zakładamy, że ta druga osoba traktuje daną relację tak jak my. Może by uniknąć rozczarowania lepiej zapytać o jej oczekiwania?

Czy to jest miłość?

W psychologii znajdujemy wiele definicji miłości. Jedną z nich jest trójczynnikowa teoria miłości R. Sternberg’a, która opisuje miłość jako stan tworzony przez trzy główne składniki:

  • intymność, czyli uczucia i współwystępujące z nimi działania, które prowadzą do bliskości i przywiązania partnerów oraz wywołują ich wzajemną zależność
  • namiętność, która charakteryzuje się występowaniem zarówno emocji pozytywnych takich jak zachwyt , pożądanie jak i negatywnych, w tym tęsknoty i zazdrości
  • zaangażowanie – wiąże się z uczuciami i decyzjami zorientowanymi na przeobrażenie relacji miłosnej w stały związek oraz z działaniami ukierunkowanymi na utrzymanie związku pomimo występujących utrudnień

Zauroczenie i pożądanie często mylone są z miłością. Warto dać sobie trochę czasu , który na ogół jest dobrym sprawdzianem dla każdej relacji. Świadomość konsekwencji, umożliwia nie tylko ich unikanie, ale pozwala także na czerpanie radości z wakacyjnych przygód.

 

Literatura

  • Wojciszke, B. (2012). Psychologia miłości. Gdańsk: GWP

Autor: Kamila Bukowska, data publikacji: 2015-06-14

Ocena: 5.00, liczba głosów: 71

Czy podobał Ci się ten artykul? tak nie

Najnowsze artykuły:


08lut

Bulimia - od objadania się do lęku przed przytyciem

Poczucie, że spożywanie jedzenia wymyka się spod kontroli a Twoje myśli skupiają się jedynie na walce o zgrabną sylwetkę to znak, że warto spojrzeć na problem z innej strony niż dotąd.
30paz

Gdzie zaczyna się przemoc?

Znęcanie psychiczne i agresja fizyczna wobec dzieci jako główne formy przemocy rodzinnej. Jak rozpoznać przejawy przemocy domowej?
12paz

Kiedy syndrom DDA rządzi życiem

Jakie są następstwa dorastania w rodzinie z problemem alkoholowym? Jakich trudności, w życiu dorosłym może doświadczać osoba, którą dotknął ten problem?
12wrz

Objawy schizofrenii

Jak rozpoznać symptomy schizofrenii? Kto najczęściej choruje na schizofrenię?
04wrz

Olej lniany na zdrowie psychiczne

Patrząc na skład nabywanych przez nas produktów, można pokusić się o stwierdzenie, że dieta współczesnego człowieka znacząco odbiega od pojęcia „zdrowe odżywianie”.
14cze

Czy letnie zauroczenie może przetrwać?

Latem jesteśmy bardziej skorzy do zawierania nowych znajomości. Jak uporać się z emocjami, kiedy wakacyjny romans dobiegł końca?